Relacja z spotkania Joomla! User Group w Poznaniu

Dzisiaj byłam na spotkaniu dotyczącego jednego z najpopularniejszych systemów CMS, a konkretnie Joomla! O tym spotkaniu dowiedziałam się właśnie z plakatu wywieszonego na moim wydziale, jak widać, człowiek może się czegoś dowiedzieć oglądając tablice z ogłoszeniami, ulotkami czy plakatami.

Pomyślałam, że nie zaszkodzi wybrać się na to spotkanie, a nuż czegoś się dowiem nowego, gdyż raczej mam bardzo małą styczność z tym CMS-em, pamiętam tylko, że jakieś dwa lata temu zakładałam stronę z tym CMS-em,  żeby mieć porównanie z WordPressem. Chwilę się pobawiłam i na tym się skończyło.

Poszłam na to spotkanie i za bardzo nie wiedziałam się czego spodziewać. Grono osób było dość skromne – doliczyłam się ok. 25 osób. Co mnie bardzo zaskoczyło – przedział wiekowy osób był bardzo szeroki – byli młodsi ode mnie (a przynajmniej wyglądali na takich) oraz tacy po 60. Pomimo tego, że część (jeśli nie większość) osób już się znała, to jednak poczułam się tam mile widziana.

Muszę się przyznać, że nie nudziłam się na tym spotkaniu – z przyjemnością słuchałam wykładów, każdy prelegent był przygotowany i starał się mówić bardzo prostym i zrozumiałym językiem.

Jeden prelegent mówił na temat SEO, nawet były podawane statystyki, że np. ok. 86% polskim stron zawiera treści zniechęcające  użytkownika, np. 31% z nich posiada ciężkie obrazki (tyle zapamiętałam). Trochę o tym, jak powinna wyglądać ekscytująca oraz unikatowa treść, aby zachęcić użytkownika do pozostania na stronie, jakie są narzędzia do śledzenia, np. mouseflow, śledzenie zdarzeń. Zapisałam jeden fajny temat z tego wykładu: „Świat ustępuje z drogi temu, kto wie dokąd zmierza„.

Inna osoba zaś mówiła o sztuczkach stosowanych w Joomla! na przykładzie strony błędu 404  i pokazała, jak na 3 różne sposoby można zmodyfikować tą stronę. W skrócie – poprzez modyfikację w bezpośrednio w kodzie, poprzez utworzenie nowego artykułu (strony)  i odpowiednie ustawienia moduł albo poprzez modyfikację za pomocą frameworka.

Miałam okazję też się dowiedzieć, jakie są frameworki do tego CMS-a, byłam ciekawa, jak to wygląda i rzeczywiście jest to trochę jakby system w systemie (a raczej CMS w CMS-ie).  Takie narzędzia bardzo ułatwiają i przyspieszają modyfikację szablonów. Poza tym na tym spotkaniu były osoby, które nie są programistami, dla mnie to było bardzo ciekawe poznać ich punkt widzenia.

Każdy uczestnik dostał drobny upominek w postaci kuponów z rabatami na książki (papierowe lub elektroniczne), notesu oraz loga JUG Poznań wydrukowanego za pomocą drukarki 3D.

Z informacji zamieszczonych na stronie wiedziałam, że będzie jakaś loteria, ale byłam bardzo zaskoczona ilością nagród, w ogóle nie liczyłam na to, że uda mi się wygrać cokolwiek, poza tym nie szłam tam dla nagród. Jednakże dostałam aż dwie książki i do tego kubek. Bardzo się ucieszyłam, bo chciałam zobaczyć szczególnie te książki, by poznać bliżej Joomlę oraz żeby zobaczyć, jak tam się robi szablony, taki temat to coś idealnego dla mnie.

Muszę się pochwalić, że dostałam też dedykację od autora tych książek. Poprosiłam go o to i bez wahania zgodził się na wpisanie mi się do książek.

Myślę, że spotkanie było udane i że warto było się zapisać na nie. Nie nudziłam się. Podsumowując, teraz nie mam wymówki, żeby nie przysiąść do nauki Joomla!, skoro już trochę bliżej poznałam ten CMS, to teraz pozostaje mi zagłębić się w ten temat. Może w wakacje, gdy będę miała wolny czas? W końcu Joomla! to PROSTE!

19 myśli nt. „Relacja z spotkania Joomla! User Group w Poznaniu”

 1. Zatem skoro złapałaś bakcyla Joomla zapraszamy na JoomlaDay Polska, Joomla Beyond Kraków oraz kolejne JUGi.

 2. Bardzo fajna relacja :)) cieszę się, ze spedziłaś tak wydajnie ten czas, tez uwielbiam ksiązki i taka wygrana zawsze cieszy :D a Sławomir Pieszczek jest nad wyraz hojny w tych sprawach. Dziękuje organizatorom, partnerom, że chciało Wam się zorganizować to wszystko, widać wyraźnie: warto było :) Brawo

 3. After checking oᥙt a feww of tһe bkog articles on your site, I truly apрreciate youг technique оf
  writing a blog. I bookmarked іt to my bookmrk webpage list аnd will bе checking back in the neaг future.
  Ƭake a lοok att mmy website tߋo and let me know your opinion.

 4. Hi there all, here every one is sharing these knowledge, thus it’s
  good to read this web site, and I used to visit this webpage
  all the time.

 5. Appreciating the dedication you put into your website and in depth information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old
  rehashed information. Excellent read! I’ve
  bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 6. This post was amazing i read your blog pretty often, and you’re always coming out with a
  lot of great stuff. I contributed this on my fb, and my folloowers really liked it.
  I really admire the very good work :)

 7. I loved this post! i read your blog verey often,
  and you’re alway coming out with a lot of greeat stuff.
  I shared thios on my blog, and my followers really liked it.
  I really admire the very good work :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.